Taner Aykurt

Kiteboarda Adanmış Bir Yaşam Hikayesi

Taner Aykurt’un Kite’la Tanışma Hikayesi

Fethiye Sörf Center’ın Kurulması

Okulumuzun geçmişi rüzgar sörfüne başlamamıza dayanır.1988 yıllarında  Avusturalyalı bir ailenin en büyük ağabeyimiz Şener Aykurt’a sörf boardlarını bırakması ve Şener Aykurt’un bizleri rüzgar sörfü ile tanıştırmasına dayanır. Birdenbire tüm ailemiz rüzgar sörfü tutkunu olmuştuk,  Öncelikle başka su sporları merkezlerinde çalıştık ve sonunda1995 yılında Şener, Yener, Taner ve Bengül Aykurt kardeşler olarak  ilk okulumuz Fethiye Sörf Center’ı açtık. Bu okulumuz halan aktif şekilde rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, katamaran dallarında hizmet vermeye devam etmektedir, okulun yönetimini kardeşlerden Yener Aykurt yapmaktadır.

En Büyük Tutkumuz Kiteboard ile Tanışmamız

Bütün o yıllar boyunca rüzgar sörfü okulumuzu geliştirdik, her sene biraz daha büyüyorduk. Bir gün Fethiye Surf Center’ın olduğu Çalış plajına Peter kitesurf öğrenmeye geldi ve bizleri uçurtma sörfü ile tanıştırdı…(1997) Plajımızda kitesurf öğrenmeye çalışan Peter o yıllarda kitesurf eğitimi veren okullar mevcut olmadığı için daha önce hiç ders almamış, sadece vhs video kasetine kayıtlı kite eğitim videolarını izlemiş. Maalesef  kitesurf öğrenme konusunda başarılı olamadı, ama bana kite kontrolü ve nasıl güç oluşturacağımı anlattığı kısa bir kara dersinden sonra suya girdik, suda boardu ayağıma takmama yardımcı oldu,  ilk denemede ilk 50 metreyi katettikten sonra düştüm, o anki hislerim : ‘’işte benim sporum budur’’ oldu.

Sonrasında Peter’dan kite malzemesini satın aldık, bir kısmını Peter’a verdiğimiz rüzgarsörfü dersleriyle kalanını ödeyerek ilk kiteboard malzememize sahip olduk. (1997)

Türkiye’de ilk Kitesurf Macerası, bir Başarı Hikayesi

Tek bir kite, tek bir board, eğitim alabileceğin hiçbir kaynak yok, internet yok…İlk denemeler çok başarılıydı, hemen boarda çıkıp kaymaya başladım fakat karaya esen rüzgarı kullanarak karadan uzaklaşmak, bir nevi rüzgara karşı seyir yapabilmek için bir bir yaz hergün saatlerce kite yaptım, 3,5 km lik Fethiye’nin Çalış sahilinin bir ucundan kite başlıyor, sağa sola kaymama rağmen plajın öteki ucundan karaya vuruyordum ve yürüyerek çıkış noktasına dönüyordum. İlk başlarda çok havalıydım, plajda kimse hayatında uçurtma görmemiş, herkes durduruyor, fotoğraf çektiriyor, ama hergün 3,5 km lik yol yürümek, hem de ağır malzemelerle…bir hafta sonra geriye arkadan geçen minibüsle döndüm, minibüsten inince herkes beni bekliyordu, alay konusu oldu  , Rüzgar sörfünün en popüler olduğu yıllar, kite ı havada gören yok herkes rüzgarsörfü yapıyor sadece ben kite yapıyorum, bana bu plajda bu spor olmaz dediler, tabiki aldırmadım J Rüzgara karşı seyir yapabilmek  için kiteboarduma eski windsurf finlerinden daha büyük fin bile yaptım, biraz faydası oldu fakat yine yeterli değildi, yaz sonunda yine benim gibi kitesurf tutkunu bir çift, Nadia ve haui ile tanıştım, o zamanlar anlamıyordum fakat şuan neden rüzgar üstü gidemediğimi çok iyi biliyorum: tek kite 7 m2 ve orta şiddetli rüzgar, bana yeterince kuvvet oluşturmuyordu,  Haui ve Nadja’dan ödünç aldığım daha büyük uçurtmalarla ilk defa rüzgar üstü gitmeyi öğrendim, o zaman anladım ki benim ilk uçurtmam çok küçükmüş. 

Bu yeni kite’lar open cell dediğimiz şişirilmeyen ram air soft kite fakat düşürünce içine hemen su dolan türden, yürüme zamanlarım bitmişti artık fakat yeni bir sorun vardı, karadan çok uzaklaşıp rüzgar falan biter, uçurtmayı kazayla suya düşürürsem hemen içine su doluyordu, bu uçurtmanın bele takılan küçük bir çantası vardı, uçurtma suya düşünce bu çantayı açıp daha büyük bir çanta haline geliyor ve kite ı bu çantanın içine doldurup geriye yüzüyordum. Yürüme günleri bitmişti ama yüzme günleri başladı…Bu yeni uçurtma ile kiteboardta çok önemli olan 2 önemli kuralı öğrendim :

1-Yüzebileceğinden  daha uzak mesafeye açılma,

2- Bu sporu yaparken kite herşeyden önce gelir, düşerken bile kendini değil, uçurtma nerde, nasıl kontrol ederim refleksi oluşuyor. Bu uçurtma sayesinde kite ı hiç düşürmemeyi öğrendim.

Bu kadar zorlu yollardan bu sporu öğrendikten sonra şuan kitesurf yapmak zor mu sorusuna cevabım:

‘’Tabiki de çok kolay, yürüyebilen herkes kite yapabilir’’ oluyor. Günümüzde en son malzemeler ve deneyimli eğitmenler sayesinde benim 3-4 ay hergün saatlerce uğraşarak geldiğim seviyeye artık 4-5 gün içinde ulaşmak mümkün.”

Fethiye Surf Center’da Türkiye’nin ilk kitesurf eğitimleri başlaması

Bir şeyi öğretme konusunda hep yetenekli olmuşumdur, kendim yapabiliyorsam kolaylıkla öğretebiliyorum, kitesurfü de öğrenir öğrenmez, 1 yıl sonra hemen eğitimlere başladım, ilk öğrencim ağabeyim Yener aykurt oldu (1998)  Daha sonra çevredeki arkadaşlara ve nihayetinde  Fethiye Surf Center da kitesurf eğitimleri vermeye başladık.

İnşaat Mühendisliği ve Kitesurf Eğitmenliği Arasında Tercih

Bu arada üniversitede inşaat mühendisliği eğitimimi tamamladım,  o yıllardaki ekonomik krizler nedeniyle çalışmaya başlamadan hemen askerlik hizmetimi de tamamladım, sonrasında bir seçim yapmam gerekti ve ben inşaat mühendisi olarak çalışmaktansa zaten üniversite yıllarında da yapmakta olduğum işi, windsurf/kitesurf eğitmenliği yapmayı seçtim. 2000 yılında Alaçatı’da windsurf ve kitesurf eğitimleri verdim, 2001 de club mistral ile Mısır’da 4 ay, sonrasında Venezuela’nın Isla Margarita adasında  8 ay kitesurf eğitmenliği yaptım, sonrasında Alaçatı Club mistral’de çalıştım, Cabo Verde-Sal adasında 8 ay deneyimden sonra tekrar Fethiye’ye kendi okuluma döndüm. 2005 te ilk Türkiye Şampiyonluğumu aldım.Geçen yıllar içinde 7 defa Türkiye Freestyle Şampiyonu oldum…

Kitextreme-Turkey/Gökova Kuruluşu

Artık yeterince deneyim sahibiydik, genişleme zamanı gelmişti, 2011yılında Gökova’da yeni okulların açılmasıyla birlikte biz de bu eşsiz lokasyonda olmaya karar verdik ve Kitextreme-Turkey’i  açtık.

2011 yılından beri Gökova’da Kitextreme-Turkey olarak hizmet vermekteyiz, hikayemiz bitmedi devam ediyor,  Kitextreme olarak büyük bir aile gibiyiz, bizim dünyamıza adım atan misafirlerimiz de bizimle hikayemizi, daha da önemlisi en büyük tutkumuzu paylaşıyorlar, ailemiz her geçen yıl biraz daha genişliyor…

Sizleri de bizlere katılmak, tutkumuzu, deneyimimizi paylaşmak, hikayemizin bir parçası olmak üzere Kitextreme’de görmekten mutluluk duyarız. 

HOŞGELDİNİZ.

Bizden Haberler

Okulumuzla ilgili haberleri takip etmek için bültenimize kaydolun.

Adres

Akçapınar Plajı, 48000 Muğla, Türkiye

Tel-Faks

Tel: 00 90 536 337 01 73
Fax: 00 90 252 622 05 70

E-Posta

info@kitextreme-turkey.com